Toyota og Waymo sender selvkørende elbiler på vejene i 2027

Pressemeddelelse 30. oktober 2026

Toyota skal fra 2027 producere en flåde af fuldt selvkørende bZ4X-modeller til Waymo. Bilerne skal først testes i Japan og senere efter planen indsættes i Europa og andre markeder, hvor Waymo tilbyder selvkørende transport.

Toyota og Waymo har netop offentliggjort næste fase af deres samarbejde om selvkørende biler. Fra 2027 skal en flåde af særligt tilpassede Toyota bZ4X elbiler efter planen indgå i de første testkørsler i Japan.

Bilerne skal udstyres med Waymos teknologi til fuldt selvkørende kørsel. På længere sigt er ambitionen også at bringe bilerne til Europa - herunder Storbritannien - og andre markeder, hvor Waymo tilbyder sine tjenester.

Samarbejdet mellem de to virksomheder blev første gang offentliggjort i april 2025 og kombinerer Toyotas erfaring med udvikling og produktion af biler med Waymos teknologi til selvkørende kørsel.

Produktion og teknologi samles hos Toyota
De særligt tilpassede bZ4X-modeller skal produceres på Toyotas Takaoka-fabrik i Toyota City i Japan. Her skal bilerne også udstyres med den nødvendige hardware til Waymos selvkørende teknologi.

Toyota og Waymo vil med samarbejdet arbejde på at udbrede fuldt selvkørende biler på Level 4-niveau, det næsthøjeste niveau inden for selvkørende teknologier, til flere markeder. Samtidig deler virksomhederne en ambition om at bruge teknologien til at forbedre trafiksikkerheden og give flere mennesker mulighed for at komme omkring.

Den selvkørende udgave af Toyota bZ4X bliver desuden tilpasset med fokus på passagererne og adgangen til bilen. Den har bl.a. god benplads ved bagsæderne og praktiske funktioner som fx automatiske døre, elektrisk bagklap og stemningsbelysning i kabinen.

Fokus på sikkerhed
Waymo fremhæver sikkerhed som et centralt element i udviklingen af virksomhedens selvkørende teknologi. Ifølge Waymo viser virksomhedens egne data fra de områder, hvor teknologien allerede anvendes, at dens selvkørende biler har markant færre ulykker med alvorlig personskade end menneskelige bilister.

"Toyotas ambition om nul trafikulykker stemmer overens med vores egen. I de områder, hvor Waymo opererer, har vi dokumenteret, at vi er op til 20 gange sikrere end menneskelige bilister, når det gælder alvorlige personskader ved ulykker. Samarbejdet med Toyota vil hjælpe os med at bringe sikkerheden og fordelene ved selvkørende transport ud til flere mennesker verden over," siger medadministrerende direktør Dmitri Dolgov hos Waymo.

Samarbejdet handler ikke kun om biler til Waymos transporttjeneste. Toyota og Waymo vil fortsat undersøge mulighederne for også at anvende selvkørende teknologier i privatejede Toyota-modeller.

Sammen med Woven by Toyota, Toyotas selskab for software og mobilitetsteknologi, vil virksomhederne desuden undersøge, hvordan erfaringer fra Waymos drift, data og teknologi kan bidrage til arbejdet med at forbedre trafiksikkerheden.

"Sikkerhedsteknologi gør den største forskel, når den kommer så mange mennesker som muligt til gode. Samarbejdet vil bidrage til at udbrede teknologien og gøre den tilgængelig for kunder i Japan og andre markeder gennem Waymos transporttjeneste. Samtidig fortsætter Toyota arbejdet med at undersøge, hvordan samspillet mellem biler og trafikinfrastruktur kan gøre vejene endnu mere sikre," siger bestyrelsesmedlem og teknologichef Hiroki Nakajima hos Toyota Motor Corporation.